Poprzednia wersja strony internetowej dostępna pod linkiem http://zsstaszkowka.manifo.com/
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    Aktualności

    Nasze dzieci i alkohol

    Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona przed ich zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym co robią i gdzie są.  Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy.

    Nie możemy nieustannie kontrolować ich zachowania, kontaktów i decyzji.

    Nie możemy też usunąć z ich życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.

    Nie rezygnując z realistycznych i pośrednich prób sprawowania kontroli nad tym co robią coraz częściej musimy ufać ich rozsądkowi i mieć nadzieję, że same potrafią obronić się przed zagrożeniami. Nie zawsze to się jednak udaje i nasze dzieci doznają szkód, o których czasem niewiele wiemy.

    Możemy jednak pomagać naszym dorastającym dzieciom w prowadzeniu zdrowego i bezpiecznego życia. Wymaga to utrzymywania dobrych kontaktów z nimi,  opanowania sztuki ich rozumienia, słuchania, wspierania oraz umiejętności wywierania wpływu na ich postępowanie.
     
    Nigdy nie jest wcześnie i nigdy nie jest za późno, by dbać o jakość i trwałość kontaktów z własnym dzieckiem oraz rozwijać umiejętności potrzebne do konstruktywnego rodzicielstwa. Jest to jednak szczególnie ważne, gdy w życiu dziecka pojawiają się realne zagrożenia.

     
    Co warto wiedzieć o alkoholu?

     Różne napoje alkoholowe zawierają tę samą substancje chemiczną –alkohol etylowy, czyli etanol o wzorze C2 H5 OH.

    Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Zmienia stan naszych uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują uszkadzają swoje zdrowiei życie osobiste, sprawiają cierpienia swoim najbliższym.

    Do obliczenia ilości spożytego alkoholu używa się jednostki zwanej porcją standardową, czyli 10g etanolu. Wypity alkohol niemal natychmiast dostaje się do krwi. Poziom(stężenie)  alkoholu we krwi określa się w promilach. Im więcej alkoholu, tym wyższe stężenie. Mężczyzna ważący 70kg, który wypił w ciągu godziny 5
    standardowych porcji (np. 2 półlitrowe puszki piwa) ma we krwi 1 promil  alkoholu (stan nietrzeźwości w Polsce to 0,2 promila). Stężenie alkoholu we krwi (czyli stopień nietrzeźwości) zależy od ilości
    spożytego etanolu, wagi ciała, płci, stanu zdrowia, cech indywidualnych  organizmu.

    Organizm „spala” alkohol, czyli metabolizuje go. Szybkość spalania to ok. 10g  etanolu na godzinę, czyli około jednej standardowej porcji. Podany w przykładzie mężczyzna potrzebuje więc 5 godzin na „spalanie” alkoholu, który wypił.


     
    Dlaczego nastolatki piją alkohol?

    Nasze dorastające dzieci często sięgają po alkohol:
    • aby czuć się dorosłym,
    • aby dopasować się do otoczenia,
    • aby czuć się dobrze i być na luzie,
    • aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem
    • aby zaspokoić ciekawość, ponieważ alkohol jest bardzo dostępny

    Istnieją jednak bardzo ważne powody, by nastolatki alkoholu nie piły. Dzięki zrozumieniu przyczyn sięgania po alkohol przez nastolatki rodzice mogą lepiej i skuteczniej pomagać swoim dzieciom w tym, żeby nie piły.

     
    Szkody i zagrożenia


    Powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki, nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłych, może poważnie uszkodzić ich życie i procesy rozwojowe: zaburza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania, jest źródłem trudności w nauce i przeszkadza w dalszej edukacji i karierze zawodowej; hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie- młody człowiek nastawia się  tylko na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się  dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów życiowych; wczesne picie obniża motywację do osiągania celów życiowych i realizacji wartości; zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz sięgania po narkotyki- badania amerykańskie pokazały, że dzieci które miały kontakt z alkoholem do 15 roku życia czterokrotnie częściej uzależniały się od alkoholu niż osoby, które zaczęły pić po 20 roku życia. Upijanie się przez nastolatki jest bardzo częstą przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z: wypadkami, zachorowaniami i śmiercią; konfliktami z prawem; większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa; ryzykownym  seksem, groźbą zakażenia chorobami wenerycznymi ( w tym HIV), stosunkami z pogranicza gwałtu, przypadkową inicjacją, niechcianą ciążą.

    Jak wspierać abstynencję dziecka?


    Nie częstuj swego dziecka alkoholem i nie pozwól, by robili to inni  członkowie rodziny i znajomi. Wprawdzie wiele nastolatków już pije alkohol i część rodziców się na to godzi, bo czuje się wobec tego faktu bezsilna, albo to lekceważy, to trzeba jednak powiedzieć dziecku jasno i zdecydowanie, że z piciem alkoholu powinno poczekać do pełnoletności. Trzeba powiedzieć jeszcze wyraźniej, że bardzo wielu dorosłych ludzi (w Polsce jest to co piąta dorosła osoba), na propozycję wypicia alkoholu odpowiada „Dziękuje nie piję”.  Abstynencja z wyboru jest dla milionów ludzi atrakcyjnym i wartościowym
    stylem życia.

    Praktyczne wskazówki dla rodziców:


     Ustal z dzieckiem jasne zasady dotyczące alkoholu : Nie zgadzam się żebyś pił/a. Nie pij nawet piwa. Powiedz dziecku, że zakaz ten wynika z Twojej miłości i troski o jego dobro. Powiedz także, jakie będą konsekwencję  złamania tej zasady. Wytłumacz dziecku jakie jest ryzyko związane z piciem alkoholu. Nawet  niewielkie ilości alkoholu mogą być dla Ciebie szkodliwe, ponieważ  jeszcze się rozwijasz. Twój organizm i psychika jeszcze nie są  ukształtowane. Picie może uszkodzić coś delikatnego i cennego w Twoim  życiu. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiającym do picia alkoholu, podsuń mu kilka pomysłów na skuteczne odmawianie: Zależy mi na Waszym towarzystwie i chcę się z Wami bawić,  ale nie muszę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, że nie będę pił i  chcę być wierny sobie. Bądź dobrym przykładem. Nie nadużywaj alkoholu w obecności dziecka i nie pokazuj mu, że zabawa musi być związana z piciem alkoholu.


    Opracowała:
    mgr Lucyna Szczerba
    Data dodania: 2021-12-01 05:33:20
    Ilość wyświetleń: 493
    Bądź z nami
    aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Biuletynu Informacji Publicznej