38-321 Staszkówka
ul. Św. Jana Pawła II 3
,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają ‘’.
Mikołaj Rej
Jak co roku, tak i w tym nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Nauczycielki języka polskiego – pani Bożena Kozioł i Anna Nowacka zorganizowany Tydzień Języka Ojczystego, który trwał od 17 do 21 lutego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem jest promowanie różnorodności językowej i kulturowej oraz ochrona języków zagrożonych wyginięciem. Jego powstanie wiąże się z tragicznymi wydarzeniami w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to studenci domagający się uznania języka bengalskiego za jeden z języków urzędowych zostali brutalnie stłumieni przez władze, a 5 z nich zginęło. Wydarzenie to ma nam przypominać, jak ważne jest pielęgnowanie i ochrona języka ojczystego jako fundamentu tożsamości narodowej i kulturowej. W ramach obchodów w naszej szkole na korytarzu oraz w bibliotece umieszczono gazetki, które poświęcone były językowi ojczystemu, a także ciekawostki dotyczące poprawnego wysławiania się oraz przykłady najczęściej popełnianych błędów. W bibliotece była także tematyczna wystawka książek. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursach i nie tylko sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności językowe, ortograficzne i kaligraficzne, ale także je doskonalić. Dodatkowo na zakończenie obchodów 21.02. na lekcjach języka polskiego odbyły się rozmowy na temat jak dbać i pielęgnować kulturę języka oraz można było zmierzyć się z łamańcami językowymi, rebusami, krzyżówkami czy zagadkami ortograficznymi dotyczącymi języka polskiego, które uatrakcyjniły zajęcia.
Konkursy odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria pierwsza - klasy IV-VI, kategoria druga - klasy VII-VIII.
Konkurs językowy sprawdził znajomość zasad gramatyki, frazeologii oraz poprawnej polszczyzny. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także logicznym myśleniem w zakresie języka ojczystego. Laureatami tego konkursu zostali: w kategorii pierwszej: msc. I – Natalia Gut z kl. VI; msc. II – Lena Kmak z kl. V, III msc. ex aequo - Lena Gucwa z kl. VI i Malwina Chorąży z kl. V. W kategorii II – msc. I – Kamila Szczerba z kl. VII, II msc. - Julia Szczerba z kl. VII, III msc. - Milena Mołda z kl. VIII.
Konkurs kaligraficzny był okazją do zaprezentowania sztuki pięknego pisania. W dobie cyfrowej dbałość o estetykę pisma jest niezwykle cenna, dlatego cieszymy się z licznego udziału uczniów. Laureaci: w kat. I - I msc. Nikola Skrobot z kl. IV, II msc. - Roksana Turek z kl.IV, III msc. - Justyna Ramian z kl. IV.
Konkurs ortograficzny stanowił wyzwanie dla wszystkich, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie polskiej ortografii. Trudne wyrazy i skomplikowane zasady ortograficzne nie zniechęciły uczestników, a rywalizacja była niezwykle emocjonująca, ponieważ uczestnicy w określonym czasie musieli podać pisownię wylosowanych wyrazów. W konkursie tym wzięło udział 31 uczniów. Bezbłędnie odpowiedziało 6 i tym samym uzyskali tytuł Mistrza Ortografii.
Nagrody laureatom konkursów wręczyła pani dyrektor Halina Łaś. Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie, a szczególne wyrazy uznania kieruję do laureatów poszczególnych konkursów. Mam nadzieję, że Tydzień Języka Ojczystego zainspirował wszystkich do jeszcze większej dbałości o poprawność językową i świadomego posługiwania się językiem polskim – mówmy poprawnie, piszmy starannie i z dumą korzystajmy z naszego języka ojczystego!
W imieniu swoim i pani Anny Nowackiej dziękuję wszystkim za wspólne świętowanie!
Bożena Kozioł
38-321 Staszkówka
ul. Św. Jana Pawła II 3